16 Mayıs 2013 Perşembe

Eurovision Semi Final-1 (Eurovizyon Yarı Finali-1)

    Her sene sabırsızlıkla beklediğim birkaç etkinlik vardır ve bunlardan biri de Eurovizyon. Elime kağıt kalemi alır geçerdim televizyon karşısına. Bu sene Türkiye katılmama kararı almıştı biliyorsunuz, saçmasapan bahaneler sundular her zamanki gibi. Oh ne güzel TRT yayınlıyor izleyebileceğiz en azından derkenn TRT de yayınlamama kararı alıyor, yine saçmasapan nedenlerle. Ama ben ne yaptım ettim azmettim ve her sene olduğu gibi bu sene de izledim ;) Siz de izlemek isterseniz tık tık.
     Eurovizyon bu sene 14 ve 16 Mayıs'ta yarı finallerini yapacak ve final de 18 Mayıs Cumartesi günü yapılacak. 14 Mayıs'ta olanı kaçırmıştım ama verdiğim adresten izleyebildim ve sizin için notlar aldım :)
     Bu sene Eurovizyon'u yapacak olan ülke İsveç. Geçen sene Loreen, Euphoria şarkısıyla birinci olmuştu. Hatırlayalım;


     1.yarı finale 16 ülke katıldı ve bunlardan sadece 10 tanesi finale yükselebildi. Ben 16 ülkeden 10 tane seçemedim, beğenemedim bir türlü. Ama seçtiğim 9 taneden 8 tanesi finale çıktı :)
     Bu turun favori şarkısı benim için Danimarka'nın Only Teardrops'u oldu.


    Gelelim diğer notlarıma..
    *Bu senenin sloganı "We Are One" oldu. "Hepimiz biriz." Eurovizyon'un asıl amacı da buydu zaten. Tüm Avrupa halklarını müzikle bir araya getirmek. Bu yüzden slogan seçimi güzel olmuş.
    *Bu senenin sembolü ise kelebek oldu. Biliyorsunuz her sene ülke bayrakları gösterilerek şarkılar sunulur. Bu sene de kelebeklerin renkleri değiştirilerek bu yapılmış. Not düşmek istedim: Eurovizyon'un ortasında bir kalp vardır V'sini simgeler, bilen bilir. Bu kalbin içine bayrakları yerleştirmeyi ilk olarak Türkiye yapmıştır ve sonra da her sene bu şekilde kullanılmıştır. Görüyorsunuz ki burada da İsveç kendi bayrağını kalbe yerleştirmiş.

    *Her sene ülkeler şarkılarını söylemeden önce giriş videosu yayınlanır. Bu videolar ülkelerin güzelliklerini göstermeye yöneliktir genelde. Bu sene videolarda şarkıcıların da yer aldığını görüyoruz. Onların evlerindeki, dışardaki, hayranlarıyla, aileleriyle olan videolarını görüyoruz bu sefer girişte.
    *Semi final'ın girişini geçen senenin birincisi Loreen yaptı. Loreen'in geçen sene seslendirdiği Warrior şarkısı düzenlenmiş ve 67 çocuk da bu şarkıyı Loreen ile birlikte söyledi. Görülmesi gereken bir şovdu kesinlikle.
    *Türkiye katılmasa da Türk bayrakları salondan eksik olmadı. Türkiyeliler ne yapmış etmiş en öne geçmişlerdi :) Bayraklar gözünüze gözünüze giriyordu.
    *Şarkıların 16 tanesinden 10'u İngilizceydi. Seçilen şarkılardan ise sadece 2 tanesi İngilizce değildi. Bu da İngilizce şarkıların daha çok seçildiğini kanıtlıyor. Bence de daha anlaşılır oldukları için tercih ediliyordur.
    *16 şarkıdan 10 tanesini kadınlar seslendiriyordu. Ve bunlardan 7 tanesi finale çıktı.
    *Oylamalar bitince sonuçların alınması için gerekli zamanı yaratmak için mutlaka bir dans göterisi yapılır. Bu senekini ben çok beğendim.
    *İsveç, Eurovizyon tarihini anlatan güzel bir video hazırlamış. Sunucuyu eski eurovizyon şarkılarının arasına yerleştirdikleri bir video yapmışlar. Ben çok beğendim, çok da güldüm :). Bu videoda Eurovizyon'nun 1957'deki öpüşme sahnesiyle olan ilk skandalından, çok ünlenmiş ve hala hatırda olan şarkılar anlatılmış. Bu sadece birinci bölümü tık tık
 
   *Ve yarı finali geçenler: Danimarka, Litvanya, Belarus, İrlanda, Estonya, Rusya, Ukrayna, Belçika, Moldova, Hollanda.

   Şimdiye kadar birçok Eurovizyon şarkısını beğenmişimdir ama en çok 2009  birincisi Alexander Rybak'ın Fairytale'ini seviyorum. Ayrıca ekleyeyim, Alexander Türkiye'ye birçok kez gelmiş ve Türkiye'yi çok sevmiş. 1 ay kadar önce de Alanya'da konseri vardı. Alanya'ya bayılmış fotoğraflarından görüyoruz ki, facebook sayfası için tık tık. Benden hepinize ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...