16 Nisan 2013 Salı

Doctor Who "6.Sezon"

   6.sezon 11.Doctor, Amy, Rory ve River ile başlıyor. 5.sezon kadrosuna bir sezon daha devam ediyoruz. Buna ek olarak birkaç yol arkadaşı daha var. III.Canton Everett Delaware, Madame Vastra ve yardımcısı Jenny, Sontaran, Mavi adam Dorian ve Craig Owens. Sonradan bunlardan birkaçını yeni sezonda göreceğiz.
    *6.sezon 1.bölümde (The Impossible Astranout) Doctor, denizden gelen bir astronot tarafından öldürülüyor. Amy, Rory ve River bunu izliyor. Sonra Canton geliyor ve olaylar çözümlenmeye çalışılıyor. Meğerse ölen Doctor gelecekten gelen bir Doctor ve bunun olacağını biliyor. Ama bunu taa 13.bölümde çözüyoruz :) Bu arada Amy Doctor'a hamile olduğunu düşündüğünü söylüyor ama hamile değil. Doctor da tarama yapıyor ve Amy hem pozitif hem negatif çıkıyor. Anlamlandıramıyoruz bu durumu tabi.
   *6.sezon 4.bölüm (The Doctor's Wife) sezonun en sevdiğim bölümü. Öyle Doctor'un karısı dediğine bakmayın. Kim olabilir ki bu diye düşününce "tabi ki Tardis bu" diye bir ses gelir içinizden ;) Evt o Tardis. Doctor Amy ve Rory ile birlikte uzay gemilerinden oluşan bir çöplük gezegene geliyorlar. Gezegen aslında canlı. İşte bu gezegen Tardis'in ruhunu bir kadına aktarıyor: Idris. Idris'i de Suranne Jones oynuyor, muhteşem kadın :)) Doctor Idris'in Tardis olduğunu öğrendiğinde Idris ona "Sen beni kaçırdın, ben de seni kaçırdım" diyor. Doctor da "seni ödünç aldım" diyor :D Idris de "Ödünç almak bir şeyi geri vermek anlamına gelir, seni geri vereceğimi de nereden çıkardın?" deiye soruyor, haklı tabi. Kim neden geri versin ki seni Doctorcuğum ;) Doctor "Sana ne diyeyim? İsmin ne?" diye Idris'e soruyor. Idris de ne desin "Sanırım sen bana sexy diyorsun" Doctor da fısıldayarak "Sadece yalnız olduğumuzda diyorum" diyor :D Sonradan Amy Idris'in Tardis olduğunu anlayınca "Çok mu içten dilemiştin?" diyor. Tardis bir kadın ya Amy yapıştırıyor hemen :D
       Idris, Doctor'a dilinin ucunda bir kelime olduğunu söylüyor, büyük, karmaşık ve çok acıklı bir kelime.. Ve yok olurken bu kelimeyi buluyor "Alive, I'm alive" yani "Hayattayım". Doctor her ne kadar konuşan bir Tardis olmasını istese de hiçbir insan bunu kaldıramayacağı için ve Tardis de bu şekilde inşa edilmediği için bu mümkün olamıyor :( Bu arada Idris ölürken Rory'e bir sır veriyor, tabi bunu anlayamıyoruz şimdilik: "The only water in the forest is the River"
  Bu bölüm anlat anlat bitmez, siz en iyisi defalarca kere izleyin ve bütün noktaları yakalayın :)


    *6.sezon 6.bölümde (The Almost People) Amy'nin gerçekten hamile olduğu ve doğurduğu ortaya çıkıyor ama yanlarında sandıkları Amy aslında gerçek değil, sadece bir kopya. Bu yüzden Doctor 7.bölümde (A Good Man Goes to War) daha önce yardım ettiği herkesi topluyor. Bütün ırkları Dalekleri, Cybermanleri vs tehdit ediyor ve Amy'nin yerini öğreniyor. Oraya gidiyor ve Amy'i kurtarıyor amma ve lakin bebeği de kurtardığını zannederken Madame Kovarian bebeği kaçırıyor. Bu sırada biz neleri mi öğreniyoruz. Amy'nin bulunduğu yerlerdeki askerlerden Jenny daha önce Doctor'la karşılaşmış ve koşturmuş. Bu yüzden aslında Amy'nin kurtarılmasını istiyor, böylece Doctor'u tekrar görebilecek. Jenny Doctor'u görse de malesef ölüyor. Jenny daha öncesinde Amy'ye bebeğinin adının orman dilinde (kendi dili) yazılmış olduğu bir mendil veriyor. Tardis geldiğinde mendildeki yazı çevriliyor ve yazıda Amy ile Rory'nin kızının adını öğreniyoruz: River Song! İşte Idris'in söylediği "The only water in the forest iss the River." sözü aydınlık kazanıyor.


Rory, Cybermanlerin gemilerini yok ederken 

 River burada Doctor'a onların kızı olduğunu söylüyor. Doctor da şaşırarak "Ama biz muck muck " yapıyor. River da karşısındaki küçük bir çocukmuş gibi "yes" diyor :D

 Şok şok şok.. Melody Pond aslında River Song imiş. the only water in the forest is the River"


   *6.sezon 8.bölümde (Lets Kill Hitler) yine bir şok ile karşılaşıyoruz. Mels yani Amy ve Rory'nin çocukluk arkadaşları da bu sefer Doctor ile seyahat ediyor. Bu sırada Mels bir şekilde vuruluyor ve rejenerasyon geçirip kim oluyor dersiniz?? Mels aslında River'ın ta kendisi imiş. Arkadaşının adı Mels yani Melody. Amy de kızına arkadaşının adını veriyor ama bu bir paradigma değil mi? Kızı arkadaşından sonra var oldu. Ona nasıl bu ismi verdi?? Bu biraz karışık, sonra inceleriz elbet :)) Bu bölümde Mels'in Doctor'u öldürmek için eğitildiğinden emin oluyoruz.  Bin bir türlü şey yapıyor River, Doctor'u öldürmek için. En sonunda onu dudaklarından öpüyor ve zehirliyor. Doctor ise rejenerasyonlarını kullanamıyor bu sefer. Tardis'e gidiyor ve ses arayüzünü etkinleştiriyor. Kim çıkıyor karşısına sırasıyla Rose, Martha ve Donna. Doctor "Daha az acı verecek biri"ni istiyor ve küçük Amelia geliyor. Doctor inancını buluyor ve dışarı çıkıyor. İçinde minyatür insanlar bulunan zamanda yolculuk edip adaleti yerine getirmeye çalışan robot Teselecta Amy'ye yardım ederek River'ı ikna ediyor. River Doctor'un buna değip değmeyeceğini soruyor ve tüm rejenerasyon haklarını ona veriyor. Bu da bizi River'ın Silence in the Library (4.sezon) bölümünde neden öldüğünü açıklıyor. Neyse ki Doctor'umuz kurtuluyor. Teselecta'nın bilgilerine ulaşıyor ve ölümünün peşine düşüyor. Moffat yine ortalığı kasıp kavuruyor anlayacağınız.    *6.sezon 10.bölümde (The Girl Who Waited) Amy tam 36 yıl Doctor ve Rory'i bekliyor. 
    *6.sezon 12. (Closing Time) bölümünde çok sevilen yol arkadaşı Craig Owens ile tanışıyoruz. Doctor sayesinde aşkıyla evleniyor, sonra bir de çocuğu oluyor :) İşte bu bölümde Craig'in çocuğuna tek başına baktığı günde Doctor geliyor ve brilikte bir macera yaşıyorlar. Doctor burada bebekçe konuştuğunu söylüyor. Daha önce de Melody ile konuşmuştu :))

    *6.sezon 13. (The Wedding of River Song) bölümünde olanlar oluyor ve Doctor ölümünün peşinden gidiyor. Sonuçta kurtuluyor ama herkes Doctor'un öldüğünü sanıyor. Nasıl mı kurtuluyor :) Teselecta'dan yardım istiyor. Teselecta Doctor'un kılığına giriyor ve Doctor da Teselecta'nın içinde kalıyor. Teselecta yanarken de Doctor içinden ışınlanıyor haliyle. River da sahilde Doctor'u öldüren astronot aslında. Elbise onu ele geçirmiş durumda ve içinden çıkamıyor ama bir şekilde elbisenin Doctor'a ateş etmesini engelliyor ve böylece Doctor ölmüyor. Ama zaman duruyor ve bütün zaman birbirine geçiyor. Dinazorlar hala günümüzde, Romalılar sokakta dolanıyor vs vs. Zamanın akması için Doctor ile River'ın temas etmesi lazım. Doctor River'ı öpmeye çalışıyor ama ona izin vermiyorlar. Sonradan Doctor River'a gözlerimin içine bak diyor veee Teselecta'yı görüyor, böylece de Doctor'u öpüyor ve evleniyorlar da ;)) Doctor kurtuluyor ama Amy'nin filan haberi yok. River dayanamıyor tabi söylüyor eninde sonunda :)) yani mutlu bir sezon finali geçiriyoruz bu sefer :))


Ve sonunda Amy'nin onun yaşadığını öğrendiği an. Ve tabi farkediyorki meğerse onun kaynanası imiş :DHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...